Вчитель
Математика 5 клас
дробові числа 5 кл.pptx (6332179)
Урок №
Тема: Розвязування вправ.
Мета: Закріпити знання і навички учнів при виконанні дій додавання і віднімання дробових чисел із однаковими знаменниками та мішаних чисел;
Розвивати логічне мислення, уважність та запам’ятовуваність;
Навчити учнів вміло і правильно застосовувати на практиці вивчений матеріал.
Обладнання: картки із завданням, обладнання ІКТ.
План уроку
1. Перевірка домашнього завдання.
2. Актуалізація опорних знань.
3. Розв’язування вправ.
4. Підсумки уроку.
5. Домашнє завдання.
Хід уроку.
1. Перевірка домашнього завдання
Кілька учнів виходять до дошки і виконують заздалегідь приготовлені завдання подібні до домашніх, які записані на дошці. Виконавши, пояснюють порядок виконання.
2. Актуалізація опорних знань:
Демонстрація презентації.
3. Розв’язування вправ:
1) Виконати додавання.
24/35 +7/35 = 1+3/7= 4 + 3/9=
2) Виконати віднімання:
43/52 – 27/52 = 1 – 5/7= 9 – 55/65=
3) Виконати №1147(1, 3); № 1149(1, 3); №1153
4. Підсумки уроку.
Учитель пропонує учням пограти в дидактичну гру «Розгадаймо слово». По закінченню підводить підсумки гри. На розсуд учителя можна оцінити активних учнів.
Спосіб гри
1) Для гри учитель підготував аркуші із завданням за кількістю команд.
2) Учні називають свою команду та підписують аркуші.
3) Перемагає та команда яка швидше і правильно виконала завдання.
5. Домашнє завдання:
Повторити §26, 27, 28
Виконати № 1107
На островах Тихого океану мешкають черепахи-гіганти. Вони такі великі, що діти можуть кататися, сидячи у них на спинах. Якщо ви правильно вирішите завдання, то дізнаєтеся, як вони називаються. ( спочатку треба виконати дії, тобто відняти дроби від одиниці; відповіді записати у клітинках, розташованих нижче. Далі, в таблиці віднайти потрібну букву, на яку подана відповідність, записати букви у третій рядок і прочитати слово.)
1- |
1- |
1- |
1- |
1- |
1- |
1- |
1- |
1- |
1- |
7/30 |
1/3 |
1/5 |
5/7 |
3/8 |
1/10 |
5/11 |
7/20 |
3/4 |
1/2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Відповідність «відповідь – буква»
1/4 |
2/3 |
6/11 |
5/8 |
4/5 |
13/20 |
23/30 |
1/2 |
9/10 |
2/7 |
і |
е |
е |
о |
р |
л |
д |
с |
х |
м |
Дуже давно на острові Мадагаскар жив птах – гігант. Його яйце було величиною з добру диню: 33 см завдовжки і 24 см завширшки. Воно могло вмістити 9 літрів рідини і було більше курячого в 150 разів. Дізнатися, як називається цей птах, вам допоможе таке завдання.
Відповідь відповідна буква
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1. 79/99 – 53/99 =
2. 2/45 + 29/45 =
3. 4/17 + 3/17 =
4. 78/87 – 38/87 =
5. 16/21 – 6/21 =
6. 61/61 – 45/61=
Відповідність «відповідь – буква»
7/17 |
т |
30/87 |
с |
26/99 |
а |
31/45 |
у |
10/21 |
с |
16/61 |
р |
Порядок запису букв
5 |
3 |
6 |
1 |
2 |
4 |
(спочатку виконують дії, потім у клітинках праворуч пишуть відповіді та відповідні до них букви. Далі ці букви розташовують у запропонованому порядку та отримують слово)
У багатьох садах живе істота, яка має 14175 зубів. Дізнайтеся про назву най зубастішої істоти, розгадавши слово.
Відповідь відповідна буква
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1. 1-25/61 =
2. 87/45 -1 =
3. 45/89 + 14/89 =
4. 11/19 + 19/19 =
5. 1 – 49/100 =
6. 47/90 – 29/90 =
7. 67/23 – 1 =
Відповідність «відповідь – буква»
е |
в |
р |
к |
ч |
я |
‘ |
30 |
51 |
42 |
59 |
18 |
36 |
44 |
Порядок запису букв:
6 |
4 |
2 |
5 |
7 |
1 |
3 |
(спочатку виконують дії, потім у клітинках праворуч пишуть відповіді та відповідні до них букви. Далі ці букви розташовують у запропонованому порядку та отримують слово)
ФІЗИКА




Фізика 8 клас. Вчитель: Кириленко Н. П.
Урок № 25. Грудень 2015.
Тема: Тиск рідин і газів. Закон Паскаля.
Мета: пояснити учням тиск у рідинах і газах на основі молекулярно-кінетичного вчення, ознайомити з приладом для вимірювання тиску рідин, пояснити фізичну сутність закону Паскаля; розвивати логічне мислення учнів, показати практичну значущість набутих знань.
Обладнання та наочність: куля Паскаля, портрет Паскаля, презентація про вченого.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Актуалізація опорних знань та умінь.
1. У чому полягає причина тиску газу?
2. Чому на тонкій кризі краще пересуватися лежачи?
3. Як збільшити тиск на поверхню тіла?
4. Як зменшити тиск?
Іv. Вивчення нового матеріалу.
(Демонстрація презентації: «Життєвий шлях Блеза Паскаля»)
- Пояснення тиску газів.
- Залежність тиску заданої маси газу від густини газу та його температури.
- Залежність тиску рідини від густини рідини та глибини.
- Формула гідростатичного тиску рідини.
- Закон Паскаля.
Молекули всіх речовин безперервно і хаотично рухаються. Якщо вони знаходяться в обмеженому просторі, то вони ударяються об стінки, н-д якоїсь посудини, і створюють тиск на них. Це було вивчено і доведено відомим вченим Блезом Паскалем. Цю теорію він перевірив дослідом із кулею. (демонстрація досліду).
Закон сформульований Паскалем названий на його честь: тиск, який діє на рідину або газ, передається в усіх напрямках однаково.
Щоб збільшити тиск газу заданої маси потрібно збільшити густину або зменшити об’єм даного газу, збільшити температуру. При збільшенні температури збільшується швидкість молекул, при цьому збільшується кількість ударів об стінки посудини, тим самим збільшується тиск.
Щоб збільшити тиск рідини на дно посудини потрібно збільшити висоту рівня рідини в посудині.
Тиск рідини або газу визначається за формулою:
P = F ⁄S
P = mg⁄S
P = ρVg⁄S
P = ρShg⁄S
P = ρgh
V. Закріплення нових знань та умінь .
Яка причина виникнення тиску газів та рідин?
Від яких величин та як залежить тиск заданої маси газу?
Від чого залежить тиск рідини на дно посудини?
Розвязування задач.
1. На якій глибині створюваний водою тиск дорівнює 30 кПа?
2. Яка рідина створює тиск 40 кПа, якщо висота стовпця цієї рідини 2 метра?
VІ. Підбиття підсумків уроку.
Тиск рідини або газу залежить від висоти стовпа та густини рідини або газу.
Щоб збільшити тиск газу потрібно збільшити густину або зменшити об’єм газу заданої маси.
VІІ. Домашнє завдання.
Опрацювати Виконати
Ігрова програма: Брейн – ринг
Тема: «У світі фізики»
Мета: сприяти розвитку пізнавальних здібностей учнів на заняттях фізики, психічних процесів, удосконалення навичок роботи в команді.
Реквізити: сигнальні картки , табло, метроном або годинник – секундомір.
Технічні засоби: комп’ютерна техніка.
Вступ.
Ведучий: доброго дня, шановне панство, раді вас бачити в цьому залі. Сьогодні ми проведемо цікаву гру, яка називається «Брейн – ринг», що у перекладі з англійської означає «розумові змагання» на майданчику. Прошу підтримати наших учасників та вболівати за них.
Гра буде проходити в п’ять турів, кожен тур матиме по п’ять запитань, також можуть бути використані резервні запитання, у випадку однакової кількості балів.
Правила гри такі:
- Команда має право піднімати сигнальну картку тільки після слова ведучого «час».
- Команда має право лише на одну відповідь.
- Зараховується повна відповідь.
Умови гри:
- Грають усі команди одночасно.
- Запитання зачитується один раз.
- Правильна відповідь оцінюється в один бал.
- Якщо жодна команда не дала правильної відповіді, то питання дається залу. (гра із залом)
План проведення гри
І тур «Механіка»
1. Хлопчик, гуляючи на вулиці, подививсь на небо: «Мабуть недавно пролетів літак», - вирішив він. Чому хлопчик так вирішив? (побачив траєкторію, яку утворив дим з літака)
2. На асфальті в суху погоду, Максимко побачив якісь дивні лінії. « Що це за лінії?» - запитав хлопчик у тата. Що відповів тато? ( гальмівний шлях авто)
3. Літнього дня пастух худоби у полі почав зганяти до кучі тварин та одягати теплі речі, після незначного шуму в повітрі. Що сталося в атмосфері?(почув грім, побачив блискавку)
4. На уроці фізкультури діти бігають стометрівку. Яку фізичну величину перевіряє вчитель? (час)
5. Що робить вітер із коником, який сидить на стеблі конюшини? (коливає)
Оголошення результатів гри в І турі.
ІІ тур «Теплові явища»
1. Літнього ранку гуляючи на галявині біля лісу хлопчик промочив ноги, хоча дощу вночі не було. Чому у хлопчика були мокрі ноги? ( на траві була роса)
2. Літнього сонячного дня, йдучи до озера купатися, хлопчик розглядав на проїжджій частині дороги якісь візерунки. «Звідки вони і хто їх намалював?, вони такі однакові і рівні» - здивовано запитав хлопчик. Які візерунки побачив хлопчик? Пояснити їх походження. ( плавлення асфальту, залишили шини важкого авто)
3. Які комахи прилітають до нас взимку? (білі мухи – сніг)
4. Яким чином можна зварити страву не занурюючи її у киплячу воду? ( на пару)
5. Взимку, маленький хлопчик, гуляючи в дворі запитав: « А що сталося з нашим будинком , в нього потріскався дах? У нас буде в кімнаті повінь?» Що перелякало хлопчика? (бурульки, з яких капала вода)
Оголошення результатів гри в ІІ турі
ІІІ тур «Видатні фізики»
1. Яке явище і ким було відкрито під час відпочинку у плодовому парку?(Тяжіння, І. Ньотоном)
2. Яке явище і ким було відкрито під час дотримання правил особистої гігієни? ( Архімед)
3. Який вчений використовував у своїх експериментах нахилений будинок? Яке явище він експериментував і в якому місті? (Г. Галілей, вільне падіння тіл, м. Піза)
4. Який вчений і за допомогою якого приладу відкрив існування гір на Місяці? (Г. Галілей, телескопом)
5. Завдяки якому вченому медицина зробила великий крок вперед у1896 році.? Що було відкрито? ( Рентген, Х – промені)
Оголошення результатів гри в ІІІ турі.
ІV тур « Фізика навколо нас»
1. Яке явище покладено в основу виготовлення парфумів, і яка речовина є їх основним компонентом? (дифузія, спирт)
2. Назвіть тіло з реактивним двигуном, яке можна виростити на городі. ( скажений огірок)
3. Чому тваринам взимку не потрібно ковдри? Яке явище тут має місце? (їх шкіра вкрита хутром, теплопровідність)
4. У склянці з водою ми бачимо зламану ложку. Чому? (заломлення світлових променів)
5. Кого загубив казковий герой Пітер Пен ? (тінь)
Оголошення результатів гри в 4 турі.
V тур «Загадковий»
1. Не розлий вода із братом –
Виступаємо удвох.
Я йому підсвічу сцену,
Він співає « ух »та «ох «. (блискавка і грім)
2. Хтось у лузі біля річки
Погубив барвисті стрічки.
Дощик вгледів, підібрав,
Небеса підперезав. (веселка)
3. Прийшов до нас гість –
Бубликів не їсть,
А у пічці без зупину
За поліном їсть поліно. (вогонь)
4. Йшов хлопчина через ліс,
Молоко в цеберку ніс.
Хлюпнув трішки молока,
Зникли поле, ліс, ріка. (туман)
5. Ясне сонечко виходить –
Слід у слід за мною ходить.
Я іду – вона іде,
Сонце зникне – пропаде. (тінь)
Резервні питання:
1. Який прилад сконструював Торіччеллі?
2. Яким приладом вимірюють атмосферний тиск?
3. Що означає слово «атом»?
Оголошення результатів конкурсу , відзначення учасників та нагородження переможців .
|
Календарно-тематичне планування з фізики 7 клас (нова програма) |
|
№ уроку |
Тема уроку |
дата |
1 |
Вступ. Фізика як навчальний предмет у школі. Фізичний кабінет та його обладнання. Правила безпеки у фізичному кабінеті. |
|
|
Розділ 1. Фізика як природнича наука. Методи наукового пізнання. (7 год.) |
|
2/ 1 |
Фізика як фундаментальна наука про природу. Методи наукового пізнання. Фізичні тіла й фізичні явища. Зв'язок фізики з іншими науками. |
|
3/2 |
Основні положення атомно-молекулярного вчення про будову речовини. Початкові відомості про будову атома. Молекули і атоми. Ядерна модель атома. Електрони і йони. |
|
4/3 |
Властивості тіл і фізичні величини. Вимірювання. Засоби вимірювання. Міжнародна система одиниць фізичних одиниць. Похибки й оцінка точності вимірювань |
|
5/4 |
Лабораторна робота : Ознайомлення з вимірювальними приладами. Визначення ціни поділки шкали приладу. |
|
6/5 |
Лабораторна робота:Вимірювання об’ємів твердих тіл, рідин і сипких матеріалів. |
|
7/6 |
Фізика в побуті, техніці, виробництві. Історичний характер фізичного знання. Видатні науковці -фізики. Внесок українських учених у розвиток і становлення фізики. |
|
8/7 |
Лабораторна робота: Вимірювання розмірів малих тіл різними способами. |
|
9/8 |
Контрольна робота. |
|
|
Розділ2. Механічний рух. (17 год.) |
|
10/1 |
Механічний рух. Відносність руху. Тіло відліку. Система відліку. |
|
11/2 |
Матеріальна точка. Траєкторія. Шлях. Переміщення. |
|
12/3 |
Рівномірний прямолінійний рух. Швидкість рівномірного прямолінійного руху. |
|
13/4 |
Графіки рівномірного прямолінійного руху. Рівняння руху. |
|
14/5 |
Розв’язування задач. |
|
15/6 |
Нерівномірний прямолінійний рух. Середня швидкість нерівномірного руху. |
|
16/7 |
Розв’язування задач. |
|
17/8 |
Контрольна робота. |
|
18/9 |
Рівномірний рух матеріальної точки по колу. Період обертання. |
|
19/10 |
Швидкість матеріальної точки під час руху по колу. |
|
20/11 |
Роз’язування задая. |
|
21/12 |
Лабораторна робота: Визначення періоду обертання та швидкості руху по колу. |
|
22/13 |
Коливальний рух. Амплітуда коливань. Період коливань. Маятники. |
|
23/14 |
Розв’язування задач. |
|
24/15 |
Лабораторна робота: Вивчення коливань нитяного маятника. |
|
25/16 |
Розв’язування задач. |
|
26/17 |
Презентація навчального проекту: «Визначення середньої швидкості нерівномірного руху.» |
|
27/18 |
Контрольна робота. |
|
|
Розділ3. Взаємодія тіл. (26год.) |
|
28/1 |
Явище інерції. Інертність тіла. Маса тіла. |
|
29/2 |
Лабораторна робота: Вимірювання маси методом зважування. |
|
30/3 |
Густина речовини. Розв’язування задач. |
|
31/4 |
Лабораторна робота: Визначення густини речовини (твердих тіл і рідин) |
|
32/5 |
Взаємодія тіл. Сила. Додавання сил. Рівнодійна. . Графічне зображення сил. |
|
33/6 |
Розв’язування задач. |
|
34/7 |
Види деформації. Сила пружності. Закон Гука. Динамометри. |
|
35/8 |
Лабораторна робота: Дослідження пружних властивостей тіл. Перевірка закону Гука. |
|
36/9 |
Сила тяжіння. Вага тіла. Невагомість. |
|
37/10 |
Розв’язування задач. |
|
38/11 |
Тертя. Сила тертя. Коефіцієнт тертя ковзання. |
|
39/12 |
Лабораторна робота: Визначення коефіцієнта тертя ковзання. |
|
40/13 |
Тертя в природі і техніці. Розв’язування задач. |
|
41/14 |
Контрольна робота. |
|
42/15 |
Тиск твердих тіл на поверхню. Сила тиску. |
|
43/16 |
Тиск рідин і газів. Закон Паскаля. |
|
44/17 |
Розв’язування задач. |
|
45/18 |
Сполучені посудини. Манометри. Насоси. |
|
46/19 |
Розв’язування задач. |
|
47/20 |
Атмосферний тиск. Дослід Торічеллі. Вимірювання атмосферного тиску. Барометри. |
|
48/21 |
Виштовхувальна сила в рідинах і газах. Закон Архімеда. |
|
49/22 |
Лабораторна робота: З’ясування умов плавання тіла. |
|
50/23 |
Розв’язування задач. |
|
51/24 |
Презентація навчального проекту: «Розвиток судно- та повітроплавання.» |
|
52/25 |
Контрольна робота. |
|
|
Розділ 4. Механічна робота та енергія.(11 год.) |
|
53/1 |
Механічна робота. Одиниці роботи. |
|
54/2 |
Потужність. |
|
55/3 |
Механічна енергія та її види |
|
56/4 |
Закон збереження і перетворення енергії в механічних процесах та його практичне застосування. |
|
57/5 |
Розв’язування задач. |
|
58/6 |
Машини й механізми. Прості механізми. Момент сили. Важіль. |
|
59/7 |
Розв’язування задач. |
|
60/8 |
Лабораторна робота: Вивчення умови рівноваги важеля. |
|
61/9 |
Коефіцієнт корисної дії механізмів. «Золоте правило» механіки. |
|
62/10 |
Розв’язування задач. |
|
63/11 |
Лабораторна робота: Визначення ККД похилої площини. |
|
64/12 |
Розв’язування задач. |
|
65/13 |
Презентація навчального проекту: Становлення і розвиток знань про фізичні основи машин і механізмів. |
|
66/14 |
Контрольна робота. |
|
67 |
Повторення: Механічний рух. Взаємодія тіл. |
|
68 |
Повторення: Механічна робота та енергія. |
|
69 |
Урок серед природи: «Фізика навколо нас». |
|
70 |
Екскурсія |
|
(До підручника Бар'яхтар)
Календарно-тематичне планування з фізика
8 клас
(2 год/тижд, 70 год)
№ уроку |
Тема уроку |
Дата |
|
Розділ 1. Теплові явища( 30 год) |
|
1 |
Рух молекул і тепловий стан тіла. Температура. Теплова рівновага. |
|
2 |
Термометри. Шкала Цельсія. Абсолютна шкала температур. |
|
3 |
Залежність розмірів фізичних тіл від температури. |
|
4 |
Внутрішня енергія. Два способи змінення внутрішньої енергії тіла. |
|
5 |
Види теплообміну. |
|
6 |
Кількість теплоти. Розрахунок кількості теплоти при нагріванні/охолодженні тіла. |
|
7 |
Розв’язування задач |
|
8 |
Тепловий баланс. Рівняння теплового балансу. |
|
9 |
Л.Р. №1. Вивчення теплового балансу за умов змішування води різної температури. |
|
10 |
Л. Р. №2. Визначення питомої теплоємності речовини. |
|
11 |
Розв’язування задач. |
|
12 |
Контрольна робота. |
|
13 |
Агрегатні стани речовини. Фізичні властивості твердих тіл, рідин і газів. Кристалічні та аморфні тіла. Наноматеріали. |
|
14 |
Рідкі кристали та їх використання. Полімери. |
|
15 |
Температура плавлення. Розрахунок кількості теплоти при плавленні/твердненні тіл. |
|
16 |
Розв’язування задач. |
|
17 |
Л.Р. №3. Визначення питомої теплоти плавлення льоду. |
|
18 |
Пароутворення і конденсація. Розрахунок кількості теплоти при пароутворенні/конденсації. |
|
19 |
Розв’язування задач. |
|
20 |
Кипіння. Температура кипіння. |
|
21 |
Презентація навчального проекту: Унікальні фізичні властивості води. |
|
22 |
Контрольна робота. |
|
23 |
Згоряння палива. Розрахунок кількості теплоти внаслідок згоряння палива. |
|
24 |
Розв’язування задач. |
|
25 |
ККД теплового двигуна. |
|
26 |
Розв’язування задач. |
|
27 |
Принцип дії теплових двигунів. |
|
28 |
Теплові двигуни. Холодильні машини. Кондиціонер. Теплові насоси. |
|
29 |
Презентація навчального проекту: Екологічні проблеми теплоенергетики та тепло користування. Енергозбережувальні технології. |
|
30 |
Розв’язування задач. |
|
31 |
Контрольна робота. |
|
|
Розділ 2. Електричні явища. Електричний струм.(30 год) |
|
32/1 |
Електричні явища. Електризація тіл. Електричний заряд. Два роди електричних зарядів. |
|
33 |
Електричне поле. Силова характеристика електричного поля. Закон збереження електричного заряду. |
|
34 |
Закон Кулона. |
|
35 |
Розв’язування задач. |
|
36 |
Електричний струм. Провідники, напівпровідники, діелектрики. |
|
37 |
Дії електричного струму. |
|
38 |
Джерела електричного струму. |
|
39 |
Електричне коло та його основні елементи. |
|
40 |
Контрольна робота. |
|
41 |
Сила струму. Амперметр. |
|
42 |
Розв’язування задач |
|
43 |
Електрична напруга. Вольтметр. |
|
44 |
Розв’язування задач |
|
45 |
Л. Р.№4. Вимірювання сили струму та електричної напруги. |
|
46 |
Електричний опір. Закон Ома для ділянки кола. |
|
47 |
Залежність опору провідника від його довжини, площі перерізу та матеріалу. Реостати. |
|
48 |
Залежність опору провідника від температури. Резистори. |
|
49 |
Розв’язування задач. |
|
50 |
Л. Р. №5. Вимірювання опору провідника за допомогою амперметра і вольтметра. |
|
51 |
Послідовне з’єднання провідників. |
|
52 |
Л. Р. №6. Дослідження електричного кола з послідовним з’єднанням провідників. |
|
53 |
Паралельне з’єднання провідників. |
|
54 |
Л. Р. №7. Дослідження електричного кола з паралельним з’єднанням провідників. |
|
55 |
Розрахунки простих електричних кіл. |
|
56 |
Презентація навчального проекту: Електрика в житті людини. |
|
57 |
Розв’язування задач. |
|
58 |
Контрольна робота. |
|
59 |
Робота і потужність електричного струму. |
|
60 |
Закон Джоуля-Ленца. |
|
61 |
Електронагрівальні прилади. Лічильник електричної енергії. |
|
62 |
Розв’язування задач. |
|
63 |
Електричний струм у металах. |
|
64 |
Природа електричного струму в розчинах і розплавах електролітів. Закон Фарадея для електролізу. |
|
65 |
Електричний струм у газах. |
|
66 |
Застосування електролізу і струму в газах у практичній діяльності людини. Розв’язування задач. |
|
67 |
Безпека людини під час роботи з електричними приладами й пристроями. Вплив електричного струму на людський організм. |
|
68 |
Презентація навчального проекту: Сучасні побутові та промислові електричні прилади. |
|
69 |
Контрольна робота. |
|
70 |
Урок серед природи: «Фізика навколо нас» |
|
|
|
|
|
|
|
Календарно-тематчне планування уроків «Мистецтво» 8 клас
(до підручника Л. Масол «мистецтво» 8 клас, 1год/тиждень)
№ уроку |
Тема уроку |
дата |
|
І семестр |
|
|
Розділ 1. |
|
1 |
Таємниці мистецтва стародавнього Єгипту. |
|
2 |
Практичне заняття: намалюй пейзаж із пірамідами на тему: «Караван у пустелі», «Сфінкс – охоронець пірамід». Мистецький проект: «Особливості жіночого і чоловічого одягу давніх єгиптян» |
|
3 |
Мистецтво античності – колиска європейської цивілізації. |
|
4 |
Практичне заняття: намалюй давньогрецьку вазу декоровану орнаментом. Твір для співу: Л. Горова « Музика звучить» |
|
5 |
Пам’ятки мистецтва Північного Причорномор’я і Скіфії. |
|
6 |
Практичне заняття: Створи ілюстрацію до пісні «Ольвія» у вигляді колажу із зображенням фрагментів античних споруд різних ордерів на тлі морського пейзажу. Перевіряємо свої досягнення (тести) |
|
7 |
Мистецькі перлини Візантії та Київської держави. |
|
8 |
Практичне заняття: Виконай замальовки візантійського орнаменту. Твір для співу: І.Шамо «Києве мій». |
|
9 |
Романська архітектура. Лицарський кодекс честі. |
|
10 |
Практичне заняття: 1. Створи ескіз герба своєї школи або міста. 2. Зобрази середньовічний замок-фортецю у романському стилі. |
|
11 |
Готика. |
|
12 |
Практичне заняття: Групова робота. Створіть ескіз календаря. За бажанням розробіть шрифт з елементами готичного стилю. |
|
13 |
Ідеали й образи Ренесансу. |
|
14 |
Практичне заняття: Намалюй живописний парний портрет літературних героїв доби Відродження (Ромео і Джульєтта, Дон-Кіхот і Санчо Панса або ін.). Мистецький проект: «Титани Відродження». |
|
15 |
Шедеври Північного Відродження. |
|
16 |
Практичне заняття: . Намалюй зимовий пейзаж, намагаючись створити настрій природи. Перевіряємо свої досягнення (тести) |
|
|
ІІ семестр
|
|
|
Розділ 2. |
|
17 |
Бароко: архітектура, скульптура, живопис. |
|
18 |
Практичне заняття: Колективна робота: Створіть замальовки меблів, дзеркал, світильників тощо для оформлення вітальні у стилі бароко. |
|
19 |
Бароко: музика. Твір для співу М.Катричка «Чарівна криниця». |
|
20 |
Українське бароко. Мистецький проект: «Перлини українського бароко». |
|
21 |
Галантне рококо. Практичне заняття: Виготов овальну рамку для фотографій, придумай для неї декор у стилі рококо (паперопластика). |
|
22 |
Класицизм: архітектура, скульптура, живопис. |
|
23 |
Практичне заняття: 1.Придумай і намалюй вигляд класичного парку з висоти пташиного лету (кольорові олівці, фломастери). 2.Намалюй архітектурний пейзаж із класичною будівлею (графітний олівець, гелева ручка, фломастери). |
|
24 |
Класицизм: Музика. |
|
25 |
Практичне заняття: складіть кросворд «Класицизм». Твір для співу: Л.ван Бетховен Ода до радості з симфонії № 9 - європейський гімн. Перевіряємо свої досягнення (тести) |
|
26 |
Романтизм в образотворчому мистецтві. |
|
27 |
Практичне заняття: 1. Намалюй фантастичний пейзаж. 2.Намалюй марину, в якій передай романтичну атмосферу морської стихії: «Захід сонця: штиль», «Серед бурхливих хвиль», «Білокрилі вітрильники на морських» |
|
28 |
Музика романтиків. |
|
29 |
Твір для співу: Українські народні пісні «Йшли корови із діброви»; «Взяв би я бандуру». Мистецький проект: «Національні школи в музиці епохи романтизму» |
|
30 |
Реалістичний стиль в образотворчому мистецтві. |
|
31 |
Практичне заняття: 1.Намалюй реалістичну композицію в побутовому жанрі на тему українських народних обрядів. 2.Придумай і намалюй сатиричну картину, карикатуру чи шарж на тему з життя сучасного підлітка |
|
32 |
Реалістичний стиль у музичному мистецтві. Твір для співу: І.Білик «Роксолана» |
|
33 |
Стильовий синтез. Творчість Тараса Шевченка і Миколи Лисенка. |
|
34 |
Практичне заняття: Створи емблему фольклорного фестивалю. Мистецький проект: «Шевченко і Лисенко – фундатори української культури». |
|
35 |
Перевіряємо свої досягнення (тести) |
|
Урок №58 6 клас
(Вчитель математики Лишнянської ЗОШ І-ІІІ ступенів Кириленко Н. П.)
Презентація до уроку математики у 6 класі.pptx (1197689)
Тема: Коло. Довжина кола. Круг. Площа круга.
Мета: формувати поняття про геометричні фігури: коло, круг. Вивчити властивості кола і круга, формули довжин кола та площі круга; розвивати логічне мислення ; навчити застосовувати набуті знання на практиці.
План уроку
І. Актуалізація опорних знань.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
ІІІ. Закріплення матеріалу.
ІV. Підсумок уроку.
V. Домашнє завдання.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
1. 1. Перевірка домашнього завдання.
1. Які геометричні фігури ви знаєте?
2. Які геометричні фігури ви вивчили в 5 класі?
3. Які види трикутників ви знаєте? (слайд№2).
4. Які формули периметра та площі прямокутника? (слайд №4).
5. Які формули периметра та площі квадрата? (слайд №5).
6. Які властивості та формули паралелепіпеда? (слайд №6, 7).
7. Які властивості та формули куба? (слайд№8).
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
2.1 Пояснення нового матеріалу з використанням ІКТ
1. Коло і круг (слайд №2).
2. Круглі прилади в побуті. (слайд №3).
3. Коло - це крива лінія, яка має довжину.
4. Круг – це плоска фігура,яка має площу. (слайд №4).
5. Коло – це фігура,яка складається з усіх точок площини, рівновіддалених від даної точки. Ця точка називається центром кола.
Відстань від точок кола до його центра називається радіусом кола.
Відрізок, що сполучає довільні дві точки кола називається хордою кола.
Хорда,яка проходить через центр кола називається діаметром кола. (слайд №5, 6).
6. Циркуль – це прилад для побудови кола. (слайд №7,8).
2. 2 .За допомогою циркуля нарисуйте довільне коло в зошиті.
2. 3. Проведіть радіус кола. (R)
2. 4. Проведіть діаметр кола. (d).
2. 5. Проведіть хорду кола. (АВ).
d=2R → R=d/2
2. 6. Довжина кола – ℓ=πd; ℓ=2πR; π= 3,14 прямопропорційна його діаметру.
2. 7. Площа круга – S = πR2
ІІІ. Закріплення матеріалу
3. 1. Розв’язування вправ:
3. 2. Обчислити довжину кола, якщо d=3,2 см; d=4,5 см
3. 3. Обчислити площу круга, якщо R = 8 см; R = 1,8 м
3. 4 Обчислити радіус кола, якщо ℓ= 18,84 см; ℓ= 47,1 дм
3. 5 Робота з підручником.( виконання вправ )
ІV. Підсумок уроку.
4 .1. Вправа мікрофон.
Де в побуті ми зустрічаємо коло, круг? (учні по черзі відповідають на питання)
VІ. Домашнє завдання.
Опрацювати , виконати № стор.
Урок № 14 8 клас
( вчитель фізики Лишнянської ЗОШ І-ІІІ ступенів Кириленко Н. П.)
Тема: Рідкі кристали та їх використання. Полімери.
Мета: розширити знання учнів про фізичні властивості речовин; ознайомити із поняттями рідкі кристали та полімери, дати їх характеристики та практичне застосування; встановити практичну значущість даної речовини; розвивати інтерес до вивчення фізики.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Обладнання та наочність: ІКТ, прилади з рідкими кристалами, вироби з полімерів.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
1.1 Перевірка домашнього завдання (усне опитування)
1. Сформулюйте основні положення МКТ.
2. Охарактеризуйте властивості речовин у різних агрегатних станах.
3. Дати означення та властивості наноматеріалів.
4. Навести приклади застосування наноматеріалів
ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь.
Організувати фронтальну бесіду, під час якої з’ясувати, які знання про фізичні властивості речовин вони мають із власного життєвого досвіду, де у побуті вони можуть зустріти прилади в будову яких входять рідкі кристали.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
3.1 Рідкі кристали – це речовини, які мають одночасно властивості рідин (текучість) і кристалів. (слайд №2,3)
Рідкі кристали відкриті в 1888 році австрійським ботаніком Ф. Рейнитцером, який першим звернув увагу на те, що в кристалів холестеринбензоату та холестерилацитату дві температур плавлення та відповідно два різних рідких стани – мутний та прозорий.
Рідкі кристали складаються з молекул витягнутої форми, певним чином упорядкованих в об’ємі рідини. (слайд №4)
Застосування рідких кристалів:
3.2 Термографія – це з рідких кристалів створюють індикатори для різних діапазонів температур.
Наприклад: їх у вигляді плівки наносять на транзистори, інтегральні схеми, печатні плати; на тілі хворої людини за допомогою зміни за допомогою зміни забарвлення індикатора можна діагностувати приховане запалення або пухлину. Можна виявити пари шкідливих хімічних сполук та гамма- й ультрафіолетове випромінювання.
Використовують для вимірювання тиску, у детекторах ультразвуку.
Телевізори, годинники та монітори мають рідкокристалічні екрани. ( слайд №5-10)
3.3 Полімери – це органічні сполуки, молекули яких побудовано з багаторазово повторених ланцюгів – мономерів.( слайд№11-15)
Це основа пластмас до яких входять поліетилен, поліпропілен, полістирол, тощо.
Поліетилен – це безбарвний прозорий або білий напівпрозорий полімер, що зовні нагадує парафін. Це термопластичний полімер,з якого виготовляють пакувальну плівку, тару, предмети побуту, тепло-, електроізоляційним матеріалом, ці матеріали є морозостійкими, але не витримують нагрівання вище 60-1000С.
Поліпропілен нагадує поліетилен не лише зовні, а й за більшістю властивостей. Використовують для виробництва волокон, труб, пакувальної плівки, тари, деталей технічної апаратури, предметів побуту, іграшок, одноразового посуду, тощо. Вироби з поліпропілену мають підвищену твердість, стійкість до тертя.
Вироби з полімерів широко використовують у побуті, техніці, будівництві, медицини та інших сферах.
Але ці речовини дуже шкідливі і зростаюче забруднення довкілля відходам штучних полімерів є серйозною екологічною проблемою.
ІV. Закріплення нових знань та вмінь.
4.1 Чому деякі рідини можна називати кристалічними?
4.2 Наведіть приклади рідких кристалів та охарактеризуйте їх.
4.3 Де використовують рідкі кристали?
4.4 Наведіть приклади полімерів.
4.5 Де використовують полімери?
V. Підбиття підсумків уроку.
5.1 Чи могло б людство обійтися без виробів із полімерів?
5.2 Яка альтернатива полімерам?
5.3 Як запобігти забрудненню довкілля відходами штучних полімерів?
VІ. Домашнє завдання.
Опрацювати матеріал уроку.